„Bradavice jsou nejčastějším virovým onemocněním kůže, způsobené lidským papilomavirem, který se přenáší z člověka na člověka,“ říká dermatoložka, MUDr. Mária Brozmanová a dodává, že bradavice se mohou vyskytovat kdekoli na kůži, ale i na sliznicích. Známe totiž více než 150 typů bradavic. Nejčastěji postihují děti, které ještě nemají vybudovaný imunitní systém, a osoby, které mají imunitní systém již oslaben.
…nepříjemné infekční útvary. „Šíří se ve vlhkém prostředí, hlavně v plovárnách, fitness centrech, sprchách či v saunách, a to nejen přímým dotykem, ale i vzduchem. Nakazit se jimi tedy není vůbec problém. Pokud je však váš imunitní systém v pořádku, nedovolí bradavici vyrůst,“ vysvětluje doktorka Brozmanová. Ale co jsou vlastně bradavice zač? Jedná se o malý výrůstek, který bývá lokalizován hlavně na akrách, tedy na těch částech těla, kde je slabší mikrocirkulace – jako jsou prsty na rukou či na nohou. Jejich inkubační doba může trvat dva až šest měsíců, proto je třeba toto kožní onemocnění léčit co nejdříve. Nejde tedy jen o estetický problém, ale hlavně o zdravotní. Ty, které jsou na nohou, si lidé často pletou s otlakem, protože jsou zatlačeny dovnitř pokožky. Může za to hlavně tělesná hmotnost postiženého, která na bradavici působí při chůzi. Bradavice často tlačí na tkáň nebo samotnou kost, což způsobuje i bolesti při chůzi.
Lepší než léčba, je prevence
Máte-li imunitu v pořádku, jste odolný i proti virovému onemocnění, které pomáhá bradavicím vyrůst. Je dobré, pokud se staráte o svou imunitu během celého roku a získáváte potřebné vitamíny C, B či zinek k posílení imunitního systému. K tomu je vhodné přijímat stravu bohatou na zdroje síry. A ovšem nejlepší prevence je, pokud se jednoduše budete vyhýbat přímému kontaktu s bradavicemi. Platí to v případě nejen jiných osob kolem vás, které trpí tímto kožním onemocněním, ale stejně to platí iv případě, že již bradavici máte na svém těle. Tehdy platí – nedotýkejte se jí.
Pozor na holení či jejich roznesení po těle ručníkem. Na koupalištích či v jiném vlhkém prostředí, jako je např. sauna nebo společné sprchy, používejte pantofle. Nekousejte si nehty, vyhýbejte se poškrábání, protože na těchto místech se nejčastěji vyskytují bradavice. „Virus totiž napadá lidské buňky nejsvrchnější vrstvě kůže nebo sliznic. Nejen ke vzniku, ale ik šíření bradavic přispívá mnoho faktorů: atopie, imunitní nedostatečnost, věk, nadměrné pocení či podchlazení periferních částí končetin,“ říká dermatoložka Mária Brozmanová.

První pomoc
Závažnost bradavic se může pohybovat od mírně obtěžujících, které vymizí spontánně, až po takové, které mohou přerůst do nepříjemného chronického stavu. Teenagery mohou potrápit i tzv. teenagery. ploché bradavice, které se vyskytují na tváři. Nebezpečnější jsou ty na přechodu sliznic a kůže v genitální a anální oblasti. Tyto typy bradavic mívají onkogenní potenciál HPV 16 a HPV 18 a v tomto případě je zapotřebí vyšetření i sexuálního partnera. Léčba tohoto typu bradavic patří do rukou lékaře.
Hovoříme-li však o těch běžných bradavicích, které se nevyskytují ani na tváři ani v anogenitální oblasti, efektivní léčbu v pohodlí domova přináší lék Duofilm. Jedná se o roztok, který obsahuje dvě účinné látky: kyselinu salicylovou a kyselinu mléčnou, které vzájemně působí na olupování kůže až do úplného vymizení bradavic. Roztok se nanáší pomocí aplikátoru na bradavice jednou denně, nejlépe večer před spaním. V léčbě se doporučuje pokračovat, dokud bradavice zcela nevymizí a neobnoví se normální struktura kůže. Přípravek je volně prodejný a dostupný ve vaší oblíbené lékárně. Duofilm roztok je vhodný pro dospělé a děti od dvou let. Léčba je jednoduchá a bezbolestná.