Čekáte letní miminko? Seznam věcí, na které před porodem nezapomenout

Blíží se váš termín porodu? V takovém případě už zřejmě máte důkladně nastudováno, co všechno je třeba si sbalit do porodnice a jaké věci by na vás měly čekat po příchodu domů. Pokud čekáte letní miminko, vaše výbavička se bude troška lišit. Co do ní přibalit a jak se připravit na kočárkování ve vysokých teplotách?

Je hned několik věcí, které nemusíte nakupovat, očekáváte-li miminko během letních měsíců. Ušetříte například na zimním fusaku, zimním oblečení či rukávnících na kočárek. Na rozdíl od miminek, které se rodí v zimě, ovšem musíte počítat s jinými výdaji.

Letní výbavička pro miminko – co je třeba dokoupit
Jelikož během letních měsíců bude vaše novorozeně spát z velké části venku, měli byste na to připravit i váš kočárek. Když venkovní teploty atakují třicítku a slunce silně svítí, ve vaší letní výbavě by neměly chybět věci, jako jsou síťka proti hmyzu, slunečník, stříška či jiná clona, ​​kterou upevníte na kočárek, aby vaše miminko ochránila před slunečním zářením.

S tím souhlasí i pediatrička MUDr. Monika Michňová: „Vzhledem k vysokým teplotám je vhodné při kočárkování dodržovat jisté zásady. Jednou z nich je i používání správných pomůcek jako ochranu před sluncem (stříška, clona, ​​slunečník). U nás léty tradované překrývání bavlněnou plenou používá množství maminek, ale určitě je třeba být opatrný a dodržovat správný postup. Při nedostatečné cirkulaci vzduchu v kočárku může dojít k prudkému vzestupu teploty a miminko je ohroženo dehydratací. Také je zde vysoké riziko přehřátí,“ vysvětluje MUDr. Michňová.

Jak správně kočárkovat v létě?
Pediatrička radí nechodit kočárkovat v pravé poledne, ale spíše ráno nebo po 15:00 hodině a vyhledávat spíše stinné trasy. První vyjížďka v kočárku je možná v podstatě ihned po propuštění z nemocnice. Začít je třeba nejprve krátkými procházkami v blízkosti okolí domu a postupně čas procházek prodlužovat. „Už při výběru kočárku je dobré myslet na to, aby měl ochranný faktor UPF 50+ a také odvětrávací plochy,“ dodala MUDr. Michňová.

První kočárkování je možné hned po propuštění z nemocnice. Vyhýbejte se však kočárkování během pravého poledne a na slunci.
První kočárkování je možné hned po propuštění z nemocnice. Vyhýbejte se však kočárkování během pravého poledne a na slunci.

ZDROJ PEXELS
Jak obléknout letní miminko, když je venku 30 stupňů?
Velkým tématem u letních miminek je také jejich oblékání. Platí iv létě známé pravidlo, že děťátko potřebuje o jednu vrstvu více než dospělý člověk? Pediatrička tvrdí, že ne tak úplně. „Děťátku oblékáme v létě jednu vrstvu. Řídíme se ale i tím, zda jej dáváme do kočárku, nosiče nebo jej budeme mít na rukou a také, zda budeme v přírodě nebo v klimatizované místnosti. Při výběru dětského oblečení je třeba dbát zejména na kvalitu – přírodní materiály, jako je organická bavlna, světlejší odstíny barev a nezapomínejte ani na pokrývku hlavy a kvalitní sluneční brýle,“ radí MUDr. Michňová.

Seznam oblečení pro letní novorozeně:

Dětské body č. 1 56, případně 62,
dětské pyžamo č. 1 56, případně 62,
tepláky nebo punčošky 56, případně 62,
mikiny či svetříky. 56 nebo 62,
čepičky č. 1 56, případně 62,
ponožky č. 1 56, případně 62.
Na co je ještě dobré myslet? Uchování pupečníkové krve či placenty
Pro léto jsou typické nejen vysoké teploty, ale také silné sluneční záření. Nejmenší dětičky do šesti měsíců se doporučuje nevystavovat slunečnímu záření. Starší děti jen na nezbytnou dobu. „Pokud už však jsou dětičky vystaveny slunečnímu záření, je třeba je chránit. Používáme ochranné přípravky na nekryté části kůže s minimálním ochranným faktorem SPF 50+ a UVA – což zajistí ochranu i proti UVA záření. Přípravky by měly být voděodolné, bez konzervačních látek, alkoholu a neparfémované,“ radí pediatrička.

Do výbavičky pro vaše letní miminko se kromě základního oblečení a kosmetiky, jako je opalovací krém, olejíčky, dětské mýdlo či mastička na zadeček hodí „přibalit“ také uskladnění pupečníkové krve, tkáně pupečníku a placenty. Jejich odběr je možný pouze při porodu a provádí jej porodník. Pupečníková krev obsahuje kmenové buňky, které lze dnes využít při léčbě téměř 100 onemocnění. Nejbohatším zdrojem kmenových buněk, které lze získat při porodu, je však právě placenta.

Na Slovensku se mohou budoucí rodiče rozhodnout uchovat placentu pro své dítě pouze prostřednictvím banky pupečníkové krve Cord Blood Center. Buňky perinatálních tkání lze v případě potřeby využít k léčbě během celého života dítěte.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram