Kila vám skáčou nahoru a dolů? Jak často se vážit a mít hmotnost pod kontrolou

Je třeba se vážit každý den, jestli je to zbytečné? Víte, proč a jak váha ze dne na den kolísá? Co vlastně mluví o vašem zdraví?

Většina žen, které se snaží udržet svou hmotnost pod kontrolou, si pořídí domácí váhu a váží se alespoň jednou týdně. Některé dokonce každý den, mnohdy i vícekrát. Je to skutečně zapotřebí? Co číslo na váze skutečně mluví o vašem zdraví a fyzické kondici? Možná méně, než byste si mysleli. Vybrali jsme pro vás zajímavá fakta z odborných studií.

Co říká číslo na váze
Číslo, které uvidíte na váze, když se na ni postavíte, je součtem čisté tělesné hmoty – která zahrnuje svaly, orgány, kosti, tělesné tekutiny (voda a krev) – a tukové hmoty (tuková tkáň). Hmotnost je vyjádřením vztahu těla ke gravitaci, na jiné planetě byste vážili jinou hodnotu.

Tělesná hmotnost souvisí s indexem tělesné hmotnosti (BMI), který se používá jako metoda screeningu rizika některých onemocnění. BMI je hmotnost v kilogramech dělená druhou mocninou výšky v metrech. Výsledek vám ukáže, jestli patříte do kategorie podváhy, normální váhy, nadváhy nebo obezity. Čím vyšší je vaše BMI, tím vyšší je riziko určitých chorob: srdeční choroby, vysoký krevní tlak, cukrovka 2. typu, žlučové kameny, problémy s dýcháním a některé druhy rakoviny. Přesto, metoda BMI má i své nevýhody a není přesným prediktorem zdraví pro každého.

Chcete se cítit fit? Vyzkoušejte tyto cviky:

V čem selhávají vážení se i BMI?
Hmotnost, ani BMI nemluví o složení těla – neudávají poměr libové hmoty svalů k tukové hmotě (procento tělesného tuku), který je důležitým ukazatelem zdraví. Čím více svalů máte, tím vyšší je vaše čistá tělesná hmota, a tedy nižší procento tělesného tuku. Naopak, čím více tuku máte v porovnání s libovou hmotou, tím máte vyšší procento tělesného tuku. Studie z roku 2016 publikovaná v magazínu Annals of Internal Medicine analyzovala údaje více než 50 000 dospělých ve věku 40 let a více. Ukázala, že se zvyšujícím se procentem tělesného tuku se zvyšuje i riziko úmrtnosti.

Na co se tedy vážit?
I když váha neprozradí procento tělesného tuku nebo celková zdravotní rizika, poznání své hmotnosti pomáhá zapojit se do zdravějšího chování. Jedna studie zjistila, že denní vážení vedlo účastníky k tomu, aby upravili návyky, omezili sladká jídla, jedli méně a zdravěji.

Jak často byste se měli vážit, pokud vůbec?
Správnou výživou a cvičením můžete zlepšit své zdraví, aniž byste ztratili byť jen gram. Pokud tomu tak je a máte normální hmotnost, nemusíte se vůbec vážit. Pokud je však vaším cílem hubnutí, musíte si uvědomit, že se jedná o dlouhodobý proces. Připravte se na to, že během celého období hubnutí bude vaše hmotnost kolísat – proto zvažte, zda časté vážení se přispívá nebo spíše škodí vašemu úsilí.

Svaly versus tuk při přibírání
Další věc, kterou je třeba si uvědomit je, že když se vaše hmotnost zvyšuje, přibíráte nejen tuk, ale také svalovou hmotu. Přibližně 20 až 35 procent nadváhy tvoří libovou tkáň, a to díky přidání svalové a kostní hmoty. Při hubnutí nepotřebujete ztratit svaly.

Pravidelné vážení se: ano či ne?
Tak či onak, pravidelné vážení může být prospěšné. Vědecký přehled z roku 2014, který zkoumal literaturu publikovanou v letech 1967 až 2013 týkající se denního vážení pro kontrolu tělesné hmotnosti ukázal, že každodenní vážení je účinné při prevenci přibírání souvisejícího s věkem. Studie také zjistila, že časté vážení se souvisí s hubnutím a udržováním hmotnosti.

Avšak neplatí to obecně. Zatímco pro vaši kamarádku může být každodenní kontrola tělesné hmotnosti dobrá věc, pro vás ne. Pokud považujete každodenní vážení se za zničující, máte z něho špatné pocity, stačí kontrola jednou týdně či ještě vzácněji. Jiný přehled lékařské literatury totiž ukázal, že častější vážení souvisí s horší sebeúctou, s negativním vlivem na hodnocení těla a nespokojeností s vlastním tělem. To znamená, že někteří lidé mohou z časté kontroly hmotnosti pociťovat depresi a úzkost.

Co způsobuje, že vaše váha kolísá?
Pokud se vážíte pravidelně, všimnete si, že vaše hmotnost stoupá a klesá, i když neděláte nic pro to, abyste cíleně zhubli nebo přibrali.

Toto jsou nejčastější důvody, proč se tělesná hmotnost zvyšuje:

Nadbytek sodíku – sůl způsobuje, že tělo zadržuje vodu, zvláště pokud nejste zvyklí solit hodně.
Sacharidy – energie ze sacharidů, kterou hned nespotřebujete, se ukládá jako glykogen ve svalech. Na každý gram glykogenu připadají tři gramy vody.
Vláknina – pokud náhle přidáte do stravy více vlákniny, můžete mít dočasnou zácpu, která způsobí zvýšení vaší hmotnosti.
Hormony – kvůli nim u některých žen kolísá hmotnost během cyklu nahoru-dolů